Ortodoncja

Ortodoncja to nazwa, która pochodzi greckich słów orthos – prost i odous – ząb. Współczesna ortodoncja zajmuje się jednak nie tylko prostowaniem zębów, ale również takimi sprawami jak badaniem narządu żucia dziecka w trakcie jego rozwoju i wzrostu. Zapobieganie morfologicznym i czynnościowym zaburzeniem narządu żucia, leczenie zaburzeń w obrębie narządu żucia u dzieci oraz dorosłych. (http://www.pro-orto-dent.pl/ortodoncja.html)

Leczenie ortodontyczne

Dotyczy wczesnych oraz prostych metod z wykorzystaniem ćwiczeń wykonywanych przez pacjenta, aparatów ortodontycznych. Etapy leczenia ortodontycznego będą związane z diagnostyką i przygotowywaniem materiałów. Cała diagnostyka jest realizowana w trakcie jednej wizyty. Następnie przygotowuje się plan leczenia i ewentualnie aparat, który na jednej z wizyt będzie zakładany. Ważna będzie regularna kontrola i systematyczne wizyty, by aktywizować aparat. Zdjęcie aparatu połączone jest z dokładnym badaniem i zdjęciami RTG. Leczenie służy nie tylko zachowaniu zdrowia zębów, przyzębia i stawów skroniowych, ale również dobremu samopoczuciu oraz komfortowi jamy ustnej.

Dla kogo leczenie ortodontyczne

Nie ma określonego wieku, kiedy takie leczenie się prowadzi. Zwykle wstępnej oceny zgryzu dokonywać będzie pediatra, gdy dziecko ma około 2lata i będzie miało już pełne mleczne uzębienie. Do ortodonty najczęściej kierowane są dzieci, które mają około 8-12 lat i trafiają tam z polecenia stomatologa czy laryngologa. Współczesne metody dają możliwość skutecznego leczenia również osób dorosłych. Również starsze osoby bywają pacjentami, czasami muszą poprawić zgryz, by następnie zatroszczyć się o leczenie protetyczne.

Etapy leczenia ortodontycznego

Kiedy należy zgłaszać się do ortodonty

Mamy takie sytuacje, kiedy należy się u ortodonty pojawiać i będą one skłaniać do odwiedzenia gabinetu. Objawy te są nieznacznie różne dla dzieci i osób dorosłych. Zawsze będzie to jednak asymetria twarzy, szkodliwe nawyki, wada wymowy, dysfunkcja języka czy stale otwarta buzia.

Zabieg stomatologiczne

Niekiedy ze względu na lekarskie wskazania albo tez życzenia pacjenta wykonuje się zabiegi kosmetyczne takie jak: Czyszczenie zębów, w ramach którego wymienić można między innymi ręczne usuwanie kamienia, skaling czy też piaskowanie. Piaskowanie to usuwanie osadów i zanieczyszczeń a skaling to usuwanie zmineralizowanej płytki nazębnej.

Story Page