Wszystko, co musisz wiedzieć o leczeniu kanałowym

Przebieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe jest sposobem na ocalenie chorego zęba, które polega na oczyszczaniu zarówno kanałów korzeni zębowych, jak i komory zęba z chorej miazgi. Już po dokładnym oczyszczeniu wspomnianych przestrzeni z chorej tkanki, a następnie ich opracowaniu i dezynfekcji można wypełnić wolne przestrzenie kanałowe specjalnym materiałem biozgodnym, którego funkcję najczęściej pełni gutaperka. (http://www.pro-orto-dent.pl/leczenie-kanalowe.htmlJest to metoda znakomicie sprawdzająca się zwłaszcza wówczas, gdy problemem pacjenta jest nieodwracalne zapalenie miazgi. To idealny sposób, gdy metody biologiczne nie zdają egzaminy, pośrednie lub bezpośrednie pokrycie miazgi zęba nie prowadzi bowiem do rozwiązania problemu. Niestety, nie wszyscy pacjenci mogą w porę zorientować się, że miazga zębowa jest zagrożona.

Ból zęba jest sygnałem alarmowym, wcale nie pojawia się jednak w każdym przypadku. Tu kluczowe znaczenie ma poziom zaawansowania samego procesu chorobowego. Samo leczenie kanałowe nie należy, niestety, do najprzyjemniejszych, wbrew obawom pacjentów nie musi być jednak doświadczeniem bolesnym. Tu wiele zależy od gotowości niesienia pomocy charakterystycznej dla samego stomatologa, szczególnie mile widziane jest więc przeprowadzanie takiego leczenia w znieczuleniu miejscowym.

Oczyszczenie kanałów zębowych

Przygotowanie do leczenia kanałowego

Osoby, które przystępują do tej metody leczenia często zastanawiają się nad tym, czy powinny być w jakikolwiek sposób przygotowane. Na szczęście, nie ma takiej konieczności, choć sam lekarz może zalecić wykonanie zdjęcia radiologicznego danego zęba. Zdjęcie pozwala uzyskać odpowiedź na pytanie o to, jaka jest wielkość, ilość, a także kształt kanałów, co ułatwia stomatologowi wykonywanie jego obowiązków.

Leczenie kanałowe u dzieci

Choć leczenie kanałowe kojarzy się przede wszystkim z zabiegiem, któremu poddają się dorośli pacjenci, okazuje się, że można je też przeprowadzać u dzieci. Niestety, w ich przypadku wierzchołek korzeniowy potrafi być bardzo szeroki, co może komplikować zadanie lekarzowi. Na szczęście, obecnie mamy już do czynienia z materiałami, które sprawiają, że również w takim przypadku można liczyć na skuteczność leczenia. Wyjątkiem jest niezakończony rozwój wierzchołków korzeniowych. Wtedy leczenie musi poczekać.

Story Page