PRÓCHNICA ZĘBÓW - wszystko, co musisz wiedzieć

Próchnica na zębach pojawia się w momencie, gdy kwasy będą naruszać szkliwo a więc twardą powłokę zęba

Powstawanie tych kwasów związane jest z warstwą bakterii tak zwaną płytką nazębną. Na płytce gromadzić się będą różnego rodzaju drobnoustroje, które żywią się jedzeniem zawierającym cukier. W procesie trawienia cukrów powstawać będą kwasy, które zniszczą powierzchnię zęba. Z czasem próchnica będzie prowadzić do powstawania poważnych dziur na powierzchni zęba. Nazywane są one ubytkami. Jeśli nie będą leczone będą się powiększać i mogą nawet prowadzić do zniszczenia zęba. (http://www.pro-orto-dent.pl/leczenie-zebow.html)

Co to jest próchnica zębów?

Jeśli wydaje się nam, że mamy jakiś ubytek warto zgłosić się do kliniki stomatologicznej. Dentysta będzie mógł sprawdzić ten ubytek i będzie następnie mógł założyć plombę. Plomby to elementy, które chronią przed powiększaniem się ubytków. Kwasy stale będą atakować powierzchnie naszych zębów, ale próchnica nie będzie powstawać nagle. Dzieje się tak, dlatego, że w jamie ustnej działa czynnik służący wzmocnieniu zębów i zatrzymaniem procesu próchnicy.

Takim elementem będzie również ślina. To tam zawarte są minerały, które mogą również gwarantować nam wzmocnienie w sposób skuteczny powierzchni zębów. Fluor to naturalny minerał dodawany do wody czy past do zębów, który także może odpowiadać za wzmocnienie zębów.

Walka z próchnicą

Rozwój próchnicy - stadia

Faza 1

Ciemna plama na powierzchni zęba oznaczyć może próchnicę. Szczotkowanie pastą z fluorem i nitkowanie może zapobiec przekształceniu się w ubytek.

Faza 2

Próchnica zmienia się w ubytek, przenikać będzie przez twardą powłokę zęba

Faza 3

Ubytek dociera do miękkiej warstwy zęba i będzie się bardzo szybko powiększał

Faza 4

Jeśli ubytek nie będzie zaplombowany może dochodzić do dalszych części naszego zęba, w zapobieganiu próchnicy bardzo ważne będzie regularne odwiedzanie stomatologa.

Jeśli mamy próchnicę to nasz dentysta może nam proponować plombę a także kurację fluorem jak i też inne sposoby leczenia, które mają ochronić nasze zęby i również można je zastosować.

Story Page