Kamień nazębny - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest kamień nazębny?

To płytka nazębna, która połączona jest z resztkami pokarmowymi, które ulegały mineralizacji. Kamień jest koloru kremowego, czasami ma kolor żółtobrązowy. U osób palących papierosy może występować również w kolorze ciemnobrązowym. Złogi nazębne przede wszystkim będą się odkładać na dolnym łuku zębowym od strony języka oraz na zębach trzonowych górnych od strony policzka. Istnieje również inny rodzaj złogu w postaci osadu nazębnego. Przeważnie będzie się odkładał po kawie i herbacie. (http://www.pro-orto-dent.pl/stomatologia-estetyczna.html)

Na czym polega scaling?

Usługa usunięcia kamienia nazębnego polegać będzie na przyłożeniu odpowiedniej końcówki, które ma charakter ultradźwiękowy na kamień nazębny. Pod wpływem pojawiających się drgań będzie dochodzić do rozbicia i oderwania złogów. Po wykonaniu usługi powinno się polerować czyszczone zęby specjalną pastą polerską i szczoteczką na wysokich obrotach. Jako metodę, która ma charakter uzupełniający będzie się stosować również zabieg związany z piaskowaniem zębów, aby w ten sposób dało się dodatkowo usunąć osady z powierzchni zębów oraz z przestrzeni międzyzębowych oraz bruzd zębów.

Usuwanie płytki nazębnej

Czy zabieg usuwania kamienia nazębnego jest bezbolesny?

Zabieg taki jest całkowicie bezpieczny i będzie praktycznie bezbolesny, dlatego można powiedzieć, że będzie on zazwyczaj dobrze znoszony przez pacjentów. W niektórych przypadkach pojawia się jednak lekki dyskomfort, który będzie związany między innymi z drganiami urządzenia ultradźwiękowego.

Jak często należy usuwać kamień?

Tendencja oraz skłonność do okładania się kamienia będzie nazębna. Istnieje jednak grupa pacjentów, u których pojawiać się będą złogi częściej niż u innych osób. Przede wszystkim będzie to bezpośrednio związane z tym jak wygląda skład śliny. Regularne usuwanie kamienia oraz odpowiednie nawyki w związku z higieną jamy ustnej z pewnością pozwolą nam zapobiec temu zjawisku. Dla kogo zabieg usuwania kamienia nazębnego niewskazany - osoby, które mają rozrusznik serca, skaler może zakłócić jego pracę - osób po operacji wszczepiających bypassy - osoby chore na cukrzycę - kobiety w pierwszych oraz w ostatnich miesiącach ciąży Jeśli chodzi o te przypadki kamień nazębny będzie się usuwać ręcznymi narzędziami.

Story Page