Odwiedzaj dentystę regularnie

Choć wielu osobom należy o tym systematycznie przypominać, dla nikogo nie powinno być wątpliwym to, jak duże znaczenie mają regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Właśnie one pozwalają nam przecież dbać o zdrowie nie tylko samych zębów, ale również dziąseł. Przyjmuje się, że wizyty powinny się odbywać raz na sześć miesięcy.  (http://www.pro-orto-dent.pl/leczenie-zebow.html)

Na czym polega wizyta kontrolna u dentysty?

Wizyta kontrolna nie zawsze ma taki sam przebieg, co do zasady jednak składa się z dwóch części. Lekarz wykonuje badanie okresowe, a następnie dokonuje czyszczenia jamy ustnej.

Badanie okresowe

Podstawowym celem dentysty na tym etapie jest upewnienie się, że tkanka zęba jest wolna od ubytków, a na samych zębach nie pojawiła się płytka lub kamień nazębny. Mianem płytki nazębnej określamy bezbarwną i lepką warstwę bakterii. Jeśli nie zdecydujemy się na jej usuniecie, może ona stwardnieć, wtedy zaś zmienia się w kamień nazębny. Niestety, na tym etapie nie pomaga już ani regularne szczotkowanie, ani sięganie po nić dentystyczną.

Zdrowe zęby to zdrowe dziąsła

Gdy lekarz zyskuje pewność, że zmiany na zębach nie są groźne albo ustala terminy kolejnych wizyt, jeśli pojawia się taka konieczność, sięga po specjalne narzędzie, które pozwala na pomiar przestrzeni występujących pomiędzy zębem a dziąsłem. Właśnie takie narzędzie okazuje się nieocenione w momencie, w którym staramy się uzyskać odpowiedź na pytanie o to, w jakim stanie są nasze dziąsła i jakie czynności należy wykonać, aby stan ten poprawić. Jeśli przestrzenie te są płytkie, świadczy to o tym, że same dziąsła są zdrowe.

Produkty do higieny jamy ustnej

Czyszczenie jamy ustnej

Choć szczotkowanie zębów i stosowanie nici dentystycznej skutecznie eliminuje płytkę nazębną, gdy jednak płytka zmieni się w kamień nazębny, niewiele można już zrobić. Na szczęście, jest na to sposób, dentysta ma bowiem do dyspozycji specjalne narzędzia, dzięki którym może wykonywać tak zwany skaling – usuwanie kamienia nazębnego z powierzchni zębów.

Skaling nie musi być przy tym jedynym zabiegiem, którym warto się zainteresować, dentysta może się bowiem zdecydować również na polerowanie powierzchni zębów, dzięki specjalnej piaszczystej pasty. Rozwiązanie to zwraca na siebie uwagę również dlatego, że skutecznie usuwa przebarwienia. Jeszcze innym zabiegiem jest czyszczenie przestrzeni między zębami. W tym celu wykorzystywana jest nić dentystyczna.

Story Page