Wybrać implanty zębowe tytanowe czy cyrkonowe?

Implanty zębowe pozwalają na osiągnięcie pięknego uśmiechu. Obecnie stosuje się dwa rodzaje implantów - tytanowe i cyrkonowe. Tytanowe są wykorzystywane od kilkudziesięciu lat, cyrkowe to nowum, które staje się coraz bardziej popularne. Jak podjąć decyzję, którą metodę wybrać?

Implanty tytanowe - trwałość przez lata

Szwedzki profesor Per-Ingvar Branemark, ojciec współczesnej implantologii - w 1965 pierwszy raz użył implantów tytanowych. To materiał, który można używać przez lata. Obawy budzą aspekty estetyczne tej metody. Tytan jest srebrnoszary, jeżeli zatem dojdzie do obniżenia dziąseł, będzie on widoczny wraz z implantem. Zobaczmy, jak wygląda wszczepienie implantu. Stomatolog umieszcza w kości wszczep. Potem jest czas na to, by tytan zrósł się z tkanką kostną. Pacjent otrzymuje most tymczasowy lub koronę, więc nie widać ubytków. Nawet przez kilka miesięcy trzeba spożywać tylko miękkie pokarmy. Na zabieg wystarczy jedna wizyta u specjalisty. Implanty tytanowe są najtrwalsze, ale też najdroższe wśród zabiegów stomatologicznych.

Implanty cyrkonowe - alternatywa

Inaczej ceramiczne. Są one stosunkowo nowym wynalazkiem. Są niezwykle estetyczne, gdyż materiał, z którego wykonany jest implant, przypomina tkankę zębów, z tą zaletą, że jest bardziej odporny na urazy mechaniczne. Dobrze wiąże się z tkanką kostną. Implanty cyrkonowe nie zmieniają smaku jedzenia.

Implantacja zębów

Są w pełni bezpieczne. Do ich umieszczenia potrzeba jednej wizyty, po której otrzymuje się tymczasowo koronę lub most. Stabilizacja implantów zajmuje 6 miesięcy w przypadku szczęki, 3 w żuchwie. Kiedy już nastąpi połączenie z kością, mocuje się trwale koronę bądź most ceramiczny.

Implanty cyrkonowe mogą być stosowane przez osoby z alergiami czy innymi chorobami. Zwłaszcza dla nielicznych osób uczulonych na tytan jest to jedyna droga wyboru. Są również estetyczne, gdyż ich kolor podobny jest do naturalnej barwy zębów. Nie są jednak tak uniwersalne jak implanty jednofazowe tytanowe.

Implanty zębowe - zalety

Jeżeli stosuje się miejscowe znieczulenie, implantacja jest bezbolesna. Implanty nie zaburzają mowy i dają poczucie komfortu. Niwelują trudności z gryzieniem, co wpływa pozytywnie na układ pokarmowy. Implanty cyrkonowe nie są tak trwałe jak tytan, ale również pozwalają przez lata mieć poczucie, że ma się ładny uśmiech. Ostatecznie jednak to specjalista decyduje, jaka metoda jest dla pacjenta najbardziej odpowiednia.

Story Page